Пре него што вам исприча причу о себи, дозволите му да се рукује са вама.
Ово је Ниш, славни царски град Ниш!
Добро дошли!
Шта би требало да знамо о Нишу?
- Ниш је највећи град у југоисточној Србији;
- Седиште је Нишавског округа;
- На подручју Града Ниша живи око 250.000 становника;
- По броју становника јесте трећи град по величини у Србији;
- Налази се на реци Нишави, недалеко од њеног ушћа у Јужну Мораву;
- Град заузима око 600 км², укључујући 68 приградских насеља.
По чему би требало да памтимо Ниш?
- Ниш је од оних градова кроз које не можеш да прођеш, а да не застанеш.
- Одише српским јужњачким духом и некако те мами да свратиш.
- Неки су тако свратили, па остали цео живот у њему.
- Ниш је град богат историјским, археолошким и културним знаменитостима.
- У Нишу је рођено низ људи значајних за српску историју – научници, државници, књижевници, уметници, политичари, војсковође и многи други.
- Прошетаћемо на кратко до неких од најважнијих знаменитости нашег лепог града.
Тврђава представља историјски и културолошки центар Ниша
Градско утврђење које постоји још из времена Цара Константина Великог, а облик какав данас има добила је сада већ давне 1723. године када је Ниш био под Османским царством. Данас је Тврђава тециште многобројних културних догађаја, као што су Нишвил, Филмски сусрети, Евергрин и многи други.
Универзитет у Нишу у згради Бановине, основан је 1965. године и данас у свом саставу Универзитет има 13 факултета са преко 30.000 студената. Бановина се налази у центру града, десно од Тврђаве, одмах уз реку Нишаву.
Споменик из Првог српског устанка који је тадашња турска власт изградила од лобања погинулих српских ратника у бици на Чегру. Данас овај споменик представља музејски објекат од великог значаја за нашу земљу.
Споменик на брду Чегар, надомак Ниша, подигнут током Првог српског устанка, на месту где се одвијала чувена Чегарска битка, у знак сећања на погинуле српске војнике и њиховог предводника Стевана Синђелића.
Спомен-комплекс саграђен у знак сећања на стрељане грађане Ниша и јужне Србије у Другом светском рату. Под заштитом је државе, а тек од 1979. године је проглашен културним добром од великог значаја за нашу државу.
Шта би још требало да знамо о Нишу?
- Обишли смо већи део знаменитости Ниша на неколико километара удаљености од самог центра.
- Сада је време да се вратимо у центар града и обиђемо споменике који су данас младима углавном само место за састајање, а кроз историју ипак нешто много више од тога.
- Када говоримо о споменицима у самом центру града, то су свакако споменик краљу Милану на истоименом тргу у самом средишту Ниша, као и споменик краљу Александру, недалеко од Трга краља Милана.
- Поред споменика српским краљевима, у Нишу има и мноштва других споменика, као што су споменик нашем песнику Бранку Миљковићу, рођеном Нишлији, нашем реалисти Стевану Сремцу, нашој познатој сликарки Надежди Петровић, војсковођи Стевану Синђелићу, Дражи Михаиловићу и многим другим знаменитим личностима Ниша и Србије уопште.
Оставимо нешто и за други сусрет
У Нишу постоји мноштво локација које вреди посетити, али нам за то треба нешто више времена. Зато вас позивамо да дођете у нама најлепши и најдражи Ниш и упознате га много боље него што сте имали прилике да га упознате сада, да заједно са нама уживате у свему што нам овај диван град на југу Србије нуди.
Аотори текста су предавачи Академске српске асоцијације, једине акредитоване школе за учење српског језика. Пријавите се и учите са нама.